pb.pl

Kobieca siła polskiego biznesu - wybierz kobietę biznesu 2015 roku

Kobietę premiera zastąpi kobieta premier – to chyba najlepszy dowód na to że w polityce szklany sufit został rozbity. W biznesie jeszcze tak idealnie nie jest, ale narzekać nie można – niemal w każdym wydaniu „Pulsu Biznesu” opisujemy sukcesy kobiet biznesu. Menedżerki pną się po szczeblach kariery w międzynarodowych korporacjach, a przedsiębiorczynie rozwijają firmy, które stają się liderami w branżach. Najlepszą metodą promocji jest pokazywanie dobrych przykładów, dlatego od pięciu lat organizujemy ranking 100 Kobiet Biznesu, w którym nagradzamy firmy prowadzone przez kobiety. Od trzech lat towarzyszy mu również plebiscyt czytelników.
Wybór finałowej „10” nie był łatwy, bo kandydatek, które w mijającym roku odniosły spektakularne sukcesy, było więcej. Ostatecznie wśród nominowanych znalazły się zarówno menedżerki, które zarządzają polskimi częściami globalnych korporacji, jak też panie, które zbudowały imponujące biznesy od podstaw. Nie zapomnieliśmy również o scenie start-upowej.
Głosowanie trwało do 27 listopada.
Nasi czytelnicy zdecydowali, że tytuł Kobiety Biznesu 2015 otrzymała Izabella Wałkowska, prezes firmy Plastwil. Na podium znalazły się także Olga Malinkiewicz, naukowiec, wiceprezes ds. technologii Saule Technologies oraz Kinga Piecuch, prezes SAP Polska.

Izabela  Albrychiewicz
Izabela Albrychiewicz

prezes MEC Global w Polsce

Zarządza największą w Polsce agencją mediową, od siedmiu lat utrzymuje ją na szczycie w rankingach przychodów. Tradycyjny biznes domu mediowego przebudowała w kierunku wszechstronnej agencji komunikacyjnej. Dziś pod dachem MEC działają m.in. wewnętrzna agencja kreatywna (Liquid), komórka e-commerce, dywizja mobile marketingowa, ale także dział badań oraz analiz, który za jej kadencji wyrósł na jedno z czterech światowych centrów badawczych sieci MEC Global. W tym roku, jako pierwsza kobieta w historii konkursu, zdobyła tytuł AdMan magazynu „Press”, przyznawany przez przedstawicieli branży mediowo-reklamowej.

Beata Drzazga
Beata Drzazga

założycielka i prezes BetaMedu

Założycielka firmy specjalizującej się w opiece długoterminowej to osoba na właściwym miejscu. Wywodząca się ze środowiska pielęgniarskiego prezes, dzisiaj jest właścicielką największej sieci placówek opieki długoterminowej, zatrudniającej ponad 6 tys. osób. Z jednej strony niezwykle ciepła i empatyczna, czego wymaga specyfika branży, w której działa, z drugiej — wytrwała i twarda, potrafiąca dbać o interesy firmy, pracowników i pacjentów.

Katarzyna Fatyga
Katarzyna Fatyga

dyrektor generalna Diners Club

Podręcznikowy przykład kariery zrealizowanej w jednej firmie: od szeregowego pracownika do dyrektora generalnego. Wychowanica i równocześnie rówieśnica Diners Club w Polsce. 18 lat temu pomagała otwierać warszawskie przedstawicielstwo firmy. Zaczynała jako pracownica obsługi klienta i przez następne lata pięła się po drabinie awansów służbowych, żeby w marcu tego roku stanąć na czele Diners Club.

Dalida Gepfert
Dalida Gepfert

wiceprezes ds. finansowych Enei

Najgorętsza branża i najgorętsze przejęcie. Taki projekt zrealizowała właśnie Dalida Gepfert. Enea przejęła kontrolę nad wycenianą na ponad 2 mld zł węglową Bogdanką w drodze giełdowego wezwania przeprowadzonego w sposób spektakularny, bezwzględny i skuteczny. Enea najpierw wypowiedziała Bogdance kluczowy kontrakt, a potem ogłosiła wezwanie. Postawieni pod ścianą akcjonariusze Bogdanki nie mieli wyjścia i oddali akcje. Dalida Gepfert była szefową tej operacji. Menedżerka pracuje w Enei od dwóch lat, wcześniej była związana m.in. grupą Vattenfall i PZU, a karierę zawodową zaczynała w Górnośląskim Zakładzie Elektroenergetycznym. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Katowicach i studia MBA organizowane przez Stockholm University Business School.

Marta Krupińska
Marta Krupińska

współzałożycielka Azimo

Burzy stereotyp polskiego emigranta i udowadnia, że może on odnieść sukces na Wyspach Brytyjskich w niełatwym, konkurencyjnym biznesie. Współzałożycielka polsko-brytyjskiego start-upu z branży fintech. To platforma służąca do transferu pieniędzy za granicę online. Jest narzędziem bazującym na najnowszych technologiach, z którego korzystają imigranci, przesyłający część zarobionych pieniędzy do ojczyzny. Za jej pośrednictwem można przesłać pieniądze do ponad 200 krajów. Siedziba start-upu znajduje się w Londynie, a w Krakowie pracuje 30-osobowy zespół programistów, tłumaczy, analityków i konsultantów. W krótkim czasie firma urosła z 4 do 70 pracowników.

Joanna Makowiecka - Gaca
Joanna Makowiecka - Gaca

prezes Polimeksu-Mostostalu

W zarządzie spółki zasiada od połowy 2013 r. Przez niemal dwa lata jako członek zarządu wspierała prezesów mężczyzn w realizowaniu planu restrukturyzacji spółki. W 2015 r., już jako prezes Polimeksu-Mostostalu, ogłosiła jej zakończenie i przedstawiła strategię rozwojową, zakładającą zdobywanie nowych zleceń na polskim i zagranicznym rynkach energetyki i ochrony środowiska. Ciekawostką jest także to, że jako jedyna polska firma Polimex-Mostostal znalazł się w rankingu Deloitte przedstawiającym największe europejskie potęgi budowlane.

Olga Malinkiewicz
Olga Malinkiewicz

naukowiec, wiceprezes ds. technologii Saule Technologies

Pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów (minerał wytwarzany sztucznie w laboratorium). Opracowana przez nią technologia pozwala na zastosowanie ich w fotowoltaice - elastyczne, półprzezroczyste ogniwo, na bazie folii PET, będzie można połączyć z dowolnymi produktami i zasilać je energią słoneczną. Jej przypadek dowodzi, że nie każdy polski wynalazek musi przepaść w wirach sporów albo wyjechać za granicę. Młoda naukowiec i jej wspólnicy na rozwój projektu perowskitów zdobyli 25 mln zł z NCBR i ponad 10 mln USD od m.in. japońskich inwestorów. Teraz Saule Technologies pracuje nad tym, by ten specjalny minerał wykorzystać na masową skalę do produkcji energii z udziałem promieni słonecznych. W 2014 roku znalazła się na liście liderów innowacji z regionu Europy Środkowo-Wschodniej New Europe 100, tworzonej przy udziale m.in. Google’a, „Financial Timesa” i Res Publiki.

Kinga Nowakowska
Kinga Nowakowska

inwestorka, dyrektor operacyjny Capital Park

Na co dzień ważna menedżerka w notowanej na giełdzie grupie z branży nieruchomości, znanej z inwestycji w biurowce czy projektu rewitalizacji Fabryki Norblin. Współpracując z Siecią Przedsiębiorczości Kobiet od lat pokazuje im, że biznes to nie tylko męski świat. Jest współzałożycielką kobiecej sieci aniołów biznesu Black Swan Fund - razem z kilkudziesięcioma innymi polskimi inwestorkami chce zachęcić doświadczone przedsiębiorczynie do inwestowania w młode, obiecujące biznesy, dzielenia się doświadczeniem i know-how.

Kinga Piecuch
Kinga Piecuch

prezes SAP Polska

Technologiczni giganci mają coraz bardziej pod górę. Ich pozycję na rynku podgryza nie tylko nowa rewolucja technologiczna, której podstawy to chmura, mobilność i biga data. Muszą mierzyć się z rosnącą konkurencją ze strony małych firmy technologicznych, które korzystając z nowych modeli biznesowych zgarniają dla siebie coraz większe udziały w rynku. SAP to lider polskiego rynku oprogramowania dla firmy. Kinga Piecuch stanęła na jego czele w 2014 r. Udało jej się wprowadzić giganta na ścieżkę wzrostu — w 2014 r. udział SAP w polskim rynku oprogramowania dla firm wzrósł o 4 pkt proc. i sięgnął 43,5 proc. Postawiła także na pogoń za uciekającym technologicznym zajączkiem. Dlatego też głównym obszarem wzrostu dla polskiego SAP mają być rozwiązania wykorzystujące informatyczną chmurę.

Izabella Wałkowska
Izabella Wałkowska

prezes firmy Plastwil

Pięć lat temu przejęła stworzoną przez rodziców firmę dostarczającą elementy nawierzchni kolejowych. Pod jej rządami firma z niewielkiego miasta pod Piłą 3,5-krotnie zwiększyła obroty — do 72 mln zł, a liczbę pracowników do 450. Prezes pchnęła spółkę na nowe tory. W ubiegłym roku Plastwil po raz pierwszy prezentował produkty podczas międzynarodowych targów w Berlinie, a w tym podpisał pierwszy zagraniczny kontrakt – w Pakistanie – wygrywając przetarg z liderami rynku: brytyjską spółką Pandrol i niemiecką Vossloh. Pod rządami pani prezes Plastwil poszerzył produkcję systemów mocowania szyn i dziś ma kompleksową ofertę. Zdywersyfikował też produkcję i teraz klientami spółki są także firmy z branż AGD i motoryzacyjnej, m.in. Samsung, Amica, Faurecia, Peugeot czy Volvo.

Sekcje