pb.pl

Wybierz Kobietę Biznesu 2016

Niewiele brakowało, a najpotężniejszy kraj na świecie miałby pierwszą kobietę prezydenta. W Polsce kobieta premier zastąpiła kobietę premier. Przykłady ze świata polityki dobitnie wskazują na rosnącą rolę kobiet. W polskim biznesie ten trend też jest zauważalny – coraz więcej kobiet stoi na czele prężnie rozwijających się firm: jedne założyły je samodzielnie, inne współtworzyły rodzinny biznes, a jeszcze inne doszły na szczyt, mozolnie pokonując szczeble korporacyjnej kariery. Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest idealna i wspieranie przedsiębiorczości kobiet jest już zbędne.

Dlatego „Puls Biznesu” kontynuuje projekt rozpoczęty sześć lat temu – ranking 100 Kobiet Biznesu. Od kilku lat towarzyszy mu plebiscyt Kobieta Biznesu 2016, w którym czytelnicy „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl wybierają najlepszą, ich zdaniem, bizneswoman roku. Jesteśmy przekonani, że prezentowanie inspirujących sylwetek i najlepszych praktyk jest bardzo skuteczną metodą promocji przedsiębiorczości.

W tegorocznym plebiscycie rywalizują menedżerki z międzynarodowych korporacji, właścicielki małych i średnich firm, a nawet wynalazczyni, która jest świetnym przykładem tego, że naukę z biznesem da się połączyć. Każda ma na koncie imponujące dokonania, a na szczyt doszła inną drogą.

Nasi Czytelnicy zdecydowali, która z nich zasługuje na miano Kobiety Biznesu 2016.

Głosowanie trwało do 25 listopada. Zwyciężczynię ogłosimy podczas wielkiej gali 100 Kobiet Biznesu 12 grudnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Małgorzata Bieniaszewska
Małgorzata Bieniaszewska

Właścicielka MB Pneumatyka. W firmie odpowiada za kluczowych klientów z sektora producentów pneumatycznych układów hamulcowych i zawieszeń. Zajmuje się także rozwojem sprzedaży na rynkach wschodnich. Z wykształcenia jest filologiem angielskim i psychologiem, ale wybrała biznes. Studiując równolegle tworzyła inżynieryjną firmę MB Pneumatyka w Sulechowie. Z rodzinnego zakładu produkcyjnego przekształciła ją w prężne przedsiębiorstwo badawczo-produkcyjne sektora automotive. Dziś złącza produkowane w Lubuskiem są używane w większości pneumatycznych układów hamulcowych i zawieszeń w samochodach powyżej 3,5 tony na świecie. Prekursor idei współpracy biznesu z nauką w regionie. Wierzy, że to Polska może kształtować innowacyjne rozwiązania w światowym przemyśle samochodowym, zamiast kopiować zagraniczne patenty.

Kamila Chytil
Kamila Chytil

Szefowa operacji w MoneyGramie. W 2015 r. dołączyła do amerykańskiego koncernu MoneyGram, a w tym roku została szefową operacji i jedyną kobietą w jedenastoosobowym zarządzie drugiej na świecie firmy specjalizującej się w przekazach pieniężnych. Podkreśla, że to nie jej zasługa, ale rozwój firmy w Polsce przebiega równolegle do jej kariery w USA. Firma otworzyła biuro w Warszawie w styczniu 2015 r., zatrudnia 767 osób. Do końca przyszłego roku przybędzie ich jeszcze setka, biuro będzie większe niż ośrodek w Dallas i stanie się najważniejszą jednostką firmy na świecie.

Monika Cupiał-Zgryzek
Monika Cupiał-Zgryzek

Prezes Tele-Foniki Kable. Rok temu Bogusław Cupiał, jeden z najbogatszych Polaków, dojrzał do przekazania sterów dziecku. Na czele myślenickiej Tele-Foniki Kable, czyli największego producenta kabli w środkowej i wschodniej Europie, a czwartego w całej, stanęła jego córka — Monika Cupiał-Zgryzek. Nowa szefowa ma już za sobą trudny proces pozyskiwania finansowania wartości ponad 1,1 mld zł. Udało jej się też pozbyć z grupy klubu piłkarskiego Wisła Kraków, czego domagali się obligatariusze.

Wyzwań przed Tele-Foniką nie brakuje – ostatnio firma poinformowała, że na potrzeby morskich farm wiatrowych planuje wybudować fabrykę kabli i waha się między Polską i Wielką Brytanią. To inwestycja o wartości 100 mln EUR.

Joanna Erdman
Joanna Erdman

Wiceprezes ING Banku Śląskiego. Gdyby była mężczyzną, mówiono by, że ma… duży charakter. Pokazała go już wielokrotnie podczas gorących, ciągnących się godzinami rozmów w sprawie restrukturyzacji długu spółek węglowych. Negocjowała twardo, mimo rozmaitych nacisków. Pryncypialne podejście do biznesu przekłada się wyniki. Przez lata kojarzony z bankowością detaliczną Bank Śląski ma ponad 10 proc. udziału w rynku klienta firmowego (w czym, trzeba dodać, dużą zasługę ma kolega z zarządu — Michał Bolesławski, odpowiedzialny za korporacje oraz małe i średnie firmy), co daje mu mocne trzecie miejsce w branży z widokami na awans.

Katarzyna Majewska
Katarzyna Majewska

Członek zarządu odpowiedzialny za obszar operacji i technologii w Citi Handlowym. Do amerykańskiej instytucji przeniosła się z państwowego PZU, gdzie przez lata zarządzała budżetami w wysokości kilkuset milionów złotych, tworząc strategie zakupowe i optymalizując koszty. Rekomendacja od kolegi z pracy krótka, acz treściwa: „uwierz mi, nie chciałbyś z nią negocjować”. Pasjonuje się tematyką technologii i cyberbezpieczeństwa. Równocześnie od lat mocno angażuje się we wspieranie aktywności zawodowej kobiet – działa w Kongresie Kobiet, organizowała Global Summit of Women, który w tym roku gościł w Warszawie kilka tysięcy osób ze świata. Podobne cele realizuje w banku w ramach wewnętrznego programu #CitiWomen, który poprzez warsztaty, spotkania networkingowe i mentoring ma zapewnić kobietom równe szanse rozwoju i możliwości realizacji ambicji zawodowych.

Grażyna Piotrowska-Oliwa
Grażyna Piotrowska-Oliwa

Prezes Virgin Mobile’u. Półtora roku temu przejęła stery w operatorze telekomunikacyjnym i sporo w nim zmieniła. Począwszy od rewolucji w marketingu, Virgin zainwestował w analitykę, a zrezygnował z trzymania się podziałów na klasyczne grupy wiekowe — trzyma się prostoty w ofercie przez trzykrotne powiększenie sieci sprzedaży. Operator zainwestował też kilkadziesiąt milionów złotych w platformę technologiczną, która ma być wykorzystywana również w ekspansji w regionie. Wszystko po to, by osiągnąć cel, który na starcie brzmiał jak nierealne marzenie – 1 mln aktywnych kart w trzy lata.

Izabela Sadowska
Izabela Sadowska

Prezes Lubimyczytać.pl. O spółce Lubimyczytać.pl świadczą zarówno przychody, jak również statystyki serwisu, który w ciągu ostatnich lat stał się największym serwisem w kategorii kultura i literatura w Polsce (3 mln unikatowych użytkowników miesięcznie). Prezes rozwinęła start-up w prężnie działające, stabilne przedsiębiorstwo, które obecnie zatrudnia 15 osób. Angażuje znaczące marki, aby w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu propagowały czytelnictwo.Ewa Szmidt-Belcarz
Ewa Szmidt-Belcarz

Prezes Empiku. Shinkansen – tak menedżerowie Empiku, największej w Polsce sieci sprzedającej m.in. książki i płyty – mówią o swojej firmie, od kiedy tempo w niej nadaje nowa prezes. Ewa Szmidt-Belcarz zarządza spółką od 1,5 roku, wcześniej była m.in. globalnym partnerem w McKinsey i menedżerem w brytyjskim Cadbury. Wraz z inwestorem, czeską Pentą, w Empiku zaczęła od porządkowania aktywów i kompletowania grona młodych menedżerów ze stażami w firmach konsultingowych oraz międzynarodowych spółkach technologicznych i e-commerce. Teraz prezentuje nową twarz salonów i internetowej odsłony Empiku. Cel wartych dziesiątki milionów euro inwestycji jest jasny –za 2-3 lata Empik ma zostawić w tyle konkurencję i sprzedać się nowemu inwestorowi za bajońską kwotę.

Małgorzata Szturmowicz
Małgorzata Szturmowicz

Członek zarządu, dyrektor finansowy Idea Banku. Leszek Czarnecki powiedział kiedyś, że choć kobiety w branży bankowej stanowią większość, to na najwyższych szczeblach hierarchii nie są zbyt licznie reprezentowane, gdyż niełatwo jest im od pewnego momentu pogodzić karierę z obowiązkami rodzinnymi. Małgorzata Szturmowicz daje radę. Najmłodsza przedstawicielka płci pięknej w zarządach polskich banków wychowuje trójkę dzieci. Rodzina pomaga jej podobno zajmować wysokie stanowisko, ponieważ zarządzanie i jednym, i drugim wymaga od niej doskonałej organizacji. Z biznesowych osiągnięć w 2016 r. na jej konto trzeba zapisać udaną sprzedaż GetBacku (825 mln zł) – nadzorowała transakcję z ramienia banku. Zajmowała się, i nadal zajmuje, fuzją spółek Getin Leasing i Idea Leasing.

Patrycja Wizińska-Socha
Patrycja Wizińska-Socha

Prezes Nestmedicu. Z nowymi technologiami i systemami telemedycznymi zetknęła się już jako studentka biotechnologii. Doświadczenia postanowiła przekuć w biznes. Opracowała mobilną wersję kardiotokografu, monitorującego stan zdrowia matki i płodu w ostatnim trymestrze ciąży. Urządzenie Pregnabit pozwala lepiej zadbać o zdrowie kobiety i życie dziecka. Obecnie kardiotokografia (badanie KTG) wykonywana jest na dużym, stacjonarnym sprzęcie w publicznych szpitalach i prywatnych placówkach. Pregnabit natomiast jest przenośnym urządzeniem, obsługiwanym z wykorzystaniem systemów telemedycznych, dostępnych dla przyszłych matek w dowolnym momencie. Produkt jest przygotowywany do komercjalizacji.

Sekcje